вторник, 19 января 2016 г.

Lesson "At the English Lesson" / The 5-th Form
















Клас :
5














Розділ:
Unit 1. Time for School / Час для школи.



Контрольна робота з англійської мови
Тема:
На уроці англійської мови.
Розвиток навичок говоріння.              (ст. 38-39)
Мета:

o  вчити учнів розуміти та використовувати класно-урочне мовлення;  активізувати в мовленні та на письмі лексику по темі; розігрувати класно-урочні ситуації (вчитель-учень); вчити висловлюватися про значення англійської мови для суспільства, причини та способи вивчення англійської мови;
o  формувати навички говоріння, читання, аудіювання та письма; сприяти розвитку пам’яті, мислення, уваги та уяви; розвивати мовну здогадку; сприяти розвитку комунікативних здібностей;
o  виховувати  інтерес до навчання у школі, потребу у вивченні англійської мови; виховувати любов до природи та естетичні смаки; виховувати акторські здібності та ввічливість у спілкування з оточуючими.
Обладнання:
малюнки та лексика по темі «Осінь»,
лексика (ЛЗ) по темі «На уроці англійської мови»,
звуки та лексика (ФР),
відео вправа по темі «Шкільні уроки»,
нова лексика по темі Vocabulary Box,
картки з діалогами + пропущені репліки + рука (зелена. червона),
картки із ситуаціями по темі «Вчитель-учень»,
мовленнєві зразки “I learn English because …”.
ІКТ:
ноутбук + відео супровід ходу уроку,
відео презентація вправи,
магнітофон, пісня Happy Days”, “ABC”,
магнітофон, 9 запис вправи (Впр.2, ст. 38).

Хід уроку



I. Організаційний момент.
Greeting
1. Привітання.
- Пісня “Happy Days”. (HO)
2. Бесіда з черговим.
Who is on duty today?
- What day / date / month is it today/now?
- Who is absent? Why?

Song “Happy Days”.

Warm up
3. Введення в іншомовну атмосферу.
- Бесіда по темі.
What season is it now?
- What are autumn months?
- What is the first/second/third autumn month?
- Утворення речень з даними словами.
Look at the blackboard, choose the words about autumn and make up 2 sentences to describe it.
o   warm
o   beautiful
o   flowers
o   rich
o   grass
o   leaves
o   vegetables
o   harvest
o   school
o   children

Малюнки по темі «Осінь. Погода».

Картки зі словами по темі «Осінь».


Theme and Aims
3. Запис дати та повідомлення теми і мети уроку.
Look at the words that are left at the blackboard. How do you think what are they about? … Yes, all of them are connected with English and today we are going to speak about our English lessons.
And by the end of the lesson you will be able to:
Ø to understand and use classroom language;
Ø to use words and word-combinations on the topic;
Ø to act out classroom situations.

Unit 1. Time for School
Lesson 4. An English Test
At the English Lesson (p.38-39)
Unit 1. Time for School
Lesson 4. An English Test
At the English Lesson

By the end of the lesson you will be able:
Ø to understand and use classroom language;
Ø to use words and word-combinations on the topic;
Ø to act out classroom situations.

II. Основна частина уроку.
Lexical 
Warm up   
1. Лексична зарядка по темі.
-  Активізація лексики в мовленні. Читання та переклад.
Have a look at the blackboard. Let’s read and translate the words.
Розташування слів у алфавітному порядку.
Now let us put them in the alphabetical order.
   o   alphabet
   o   (the)Internet
   o   letter
   o   pen-friend
   o   picture
   o   school
   o   song
   o   sound
   o   story
   o   subject
   o   test
o   word
(ЛЗ) Картки зі словами по темі “At the English Lesson”.
Phonetic Drills
2. Фонетична руханка по темі.
- Практикування у вимові слів із звуками [p], [t], [k].
How many letters are there in the English alphabet?(26 letters)
Besides letters there are sounds.What sounds do you know?
What do you know about sounds [p], [t], [k]? (explosions)
[p]
pen
pen-friend
especially
people
pupil
explosion
[t]
tree
teacher
terrible
story
letter
test
[k]
clever
picture
subject
book
Kyiv
Ukraine
(ФР) Листок зі словами.







Check on HW / Reading
3. Перевірка Д.З.
- Впр.2, ст.34.
Read and guess the words in the letter.

Vocabulary Practice
4. Активізація лексики.
- Вимова слів по темі “School Subjects”.
Listen and repeat.
1)     Ukrainian
2)    English
3)    German
4)    Maths
5)    World Literature
6)    History
7)    Science
8)    Music
9)    Art
10)   Physical Education (PE)
11)    Craft
12)   Computer Studies / (IT)
- Впр.3, ст. 42.
I’m sure you like the games. Now let us have a look at the screen, read and guess the subjects.
Слова «Шкільні предмети».








Відео-вправа.
Rest
5. Фізкультхвилинка “Hands Up”.

Reading
6. Розвиток навичок читання по темі «Класно-урочне мовлення».
- Ознайомлення з новою лексикою по темі.
to learn – вчити, дізнаватися
to copy – списувати
to mean – означати 
quiet – тихий, спокійний
in English – англійською мовою
- Впр.1, ст.38.
Read some sentences you can often hear in your class.
Divide them into two columns: for a teacher and for a pupil.


Vocabulary Box





*Визначення ролей «вчитель», «учень».
Group Work










7. Робота в групах.
- Впр.2, ст.38.
Now you will work in groupsMake your groups of four.
Read the dialogues and fill in the missing sentences.
You have 1-2 minutes.
1)    I’ve finished.
2)    Here you are.
3)    May I go out?
4)    Can you say that again, please?
5)    How do you say “бджола” in English?
6)    Come in, Ted.
Group Work
Діалоги + репліки+
рука (зелена, червона)
Listening
8. Розвиток навичок аудіювання.
- Впр.2, ст. 38.
Let’s check your answers.
If your answer is true raise a green hand. If it’s false – a red one.
Role Play
/ Pair Work
9. Рольові ігри по темі «Вчитель - учень».
- Розігрування ситуацій по темі.
Work in pairs.
Act the dialogues on the following situations out.
Classroom Situation 1
(A teacher and a pupil)
You are a teacher and a pupil. Ask about the pupil who is on duty today and who absent is.
Example:
T: Who is on duty today?
P: I am on duty today.
T: Who is absent?
P: All are present.
T: Thank you. Sit down.
Classroom Situation 2
(A teacher and a pupil)
You are a teacher and a pupil. Ask about the home task for today.
Example:
T: What do we have for home task?
P: Our home task is ex.1 on page 33.
T: Thanks.
Classroom Situation 3
(A teacher and a pupil)
You are a teacher and a pupil. Ask the pupil to show you his notebook and check it.
Example:
T: I would like to see your notebook, Tom.
P: Here you are.
T: This is very nice and tidy. Well done.
Classroom Situation 4
(A teacher and a pupil)
You are a teacher and a pupil. Ask the pupils to open their books and check the exercise.
Example:
T: Open your books on page 33.
    Who wants to answer the questions?
P: I want.
   “What is your favourite subject?”
    My favourite subject is English. It’s nice.
Classroom Situation 5
(A teacher and a pupil)
You are a teacher and a pupil. Ask the pupil about the meaning of words and translating them into English.
Example:
T: What does favourite mean?
P: It means «улюбленний».
T: And how do you say «урок»?
P: “A subject”.
T: That’s correct.
Ситуації для рольових ігор в парах.
Writing









Game
10. Розвиток навичок письма.
- Впр.4, ст. 39.
Write: Why do you learn English?
Use the ideas from the exercise.
          I learn English because I want to
Þ       write e-mails in English.
Þ       be good at English.
Þ       speak over the phone to people from other countries.
Þ       travel to other countries.
Þ       watch films in English.
Þ       read English books.
Þ       sing English songs.
Þ       work and play with a computer.
11. Гра на відгадування по темі "Шкільне приладдя".

Мовленнєві зразки.
III. Заключна частина уроку.
Homework
1Запис та пояснення виконання домашнього завдання.
Ex.1, p. 38. (вивч. 4-6 запитань);
Ex.4, p.39. (напис3 речення);
написати діалог по темі.
Summarizing
2. Підведення підсумків роботи учнів на уроці.
    Мотивація та виставлення оцінок.
    Підсумок уроку.

Комментариев нет:

Отправить комментарий