Урок:
|
90
|
Дата:
|
09.02.17.
|
|
Розділ:
|
Theme 5. Shopping / Тема 5. Покупки
|
Клас:
|
6 – Д, Є
|
|
Тема:
|
Going Shopping
/ Ідемо за
покупками.
Формування
навичок говоріння.
|
|||
Мета:
|
||||
o вчити учнів спілкуватися про види магазинів та процес здійснення покупок;
активізувати в мовленні та на письмі лексичний матеріал по темі «Покупки.
Види магазинів та товари. Список покупок»; вчити вести діалог «Покупець–продавець»;
|
||||
o формувати навички
монологічного та діалогічного говоріння, вдосконалювати навики читання, аудіювання та письма; сприяти розвитку пам’яті,
мислення, уваги та уяви; розвивати мовну здогадку учнів;
|
||||
o виховувати інтерес та потребу у вивченні англійської мови, виховувати культуру
спілкування між продавцем та покупцем в магазині, виховувати повагу до людей торгівлі.
|
||||
Обладнання:
|
-
сюжетні малюнки по
темі «Weather. Winter / Погода. Зима»,
-
нова лексики до уроку,
слова для фонетичної руханки,
-
лексика по темі «Shopping. Kinds of shops and goods / Покупки. Види магазинів та товари» (мовне портфоліо),
-
карта магазинів та
картки для гри “Bingo”,
-
додаткові завдання по
лексиці,
-
додатковий матеріал
для учнів – речення по темі “Doing Shopping”,
-
репліки для діалогу “Customer-Shop assistant /
Покупець-продавець”,
-
картки для рольової
гри (картки для продавців, картки для покупців з “Shopping List”, предметні малюнки товарів, корзина для покупок,
алгоритм діалогу «Покупець-продавець»),
-
жетони та наклейки.
|
|||
ІКТ:
|
магнітофон, запис пісні для
початку уроку, запис лексики по темі;
ноутбук, пісня по темі “Supermarket”, презентація
з додатковими завданнями по лексиці.
|
Хід уроку
I. Організаційний момент.
1. Привітання.
A Poem “Good Morning”.
A Song of Posnayko.
2. Бесіда з
черговим.
- Who is on duty today?
- Who is absent? Why are they absent? Are they ill?
* Про здоровий
спосіб життя, захист від грипу.
- Is winter a season of cold
and flu?
- How do you protect against
flu? (Live a healthy lifestyle, drink a lot of hot tea, drink tea with lemon
or ginger, eat garlic and onion, etc.)
3. Бесіда про зиму.
- Do you like
winter? Describe this season.
- What do you like
doing in winter?
- What do you wear
in winter? (Fur coat, coat, jacket, hat, scarf, mittens, gloves, boots, high
boots, etc.)
- Where do you buy
gloves, hats or scarves?
- Does your mother
buy you clothes?
- Do you like going
shopping?
|
||||||
4. Запис дати та повідомлення теми і мети уроку.
? Thursday, the ninth of February
Class work
Going Shopping
|
II. Основна частина уроку.
1a. Введення в іншомовну
атмосферу.
- Do you like
shopping?
- When did you go
shopping?
- With whom did you
go?
- Did you buy all
necessary things from your shopping list?
- What kind of shop
was that?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2.
Фонетична
та лексична зарядка по темі.
Listen,
repeat and mind the pronunciation of the following words.
ch [ʧ] butcher’s
sh [ʃ] fishmonger’s, shoes shop
g [ʤ] newsagent’s
ture [ʧə] furniture
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ê Активізація лексики по темі. (активна та пасивна лексика)
Listen
and repeat.
Ê Активізація лексики по темі “Kinds of Shops”.
Listen, pronounce and translate.
1.
Baker’s
2.
Butcher’s
3.
Chemist’s
4.
Dairy’s
5.
Fishmonger’s
6.
Greengrocer’s
7.
Grocer’s
8.
Newsagent’s
9.
Sweet shop
10. Clothes shop
11. Shoe shop
12. Toy shop
13. Book shop
14. Pet shop
15. Furniture shop
16. DIY store
Ê Гра “Bingo”.
Look
at the map of the shops, take cards of the names of them and fill in the
table with the names. The first pupil shouts BINGO.
Game
“Bingo”
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4. Систематизація лексики по темі «Види магаз та їх
товари».
Ê Exercise 1.
Listen to the words and say
where you can buy these goods.
a)
Magazines,
papers, badges, stamps, telephone cards – newsagent’s
b)
Shampoo, soap,
medicines, toothpaste – chemist’s
c)
Mangos, oranges,
peaches, green apples – greengrocer’s
d)
Butter, yoghurt,
low-fat milk, cream – dairy’s
e)
White bread,
brown bread, buns, rolls, biscuits – baker’s
f)
CDs, paper for
printers, headphones, pens for CDs – computer
shop
Ê Exercise 2.
What
is the odd word?
a)
Pie, bread,
b)
Jeans, dress,
coat, hat,
c)
Toothpaste,
shampoo,
d)
Postcard,
e)
Rice, sugar,
f)
Sausages,
chicken,
Ê? Complete one more
word.
a)
A T-shirt, a pair
of jeans, a pair of … (shoes, shorts)
b)
200 grams of
cheese, a litre of milk, a carton of …
(yoghurt)
c)
A bag of
potatoes, a bunch of bananas, 2 kilos of …
(apples)
d)
2 bars of
chocolates, a box of sweets, a pack of …
(biscuits)
e) A dozen eggs *(12), a bottle of olive oil, a tin of … (fish)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5. Фізкультхвилинка + пісня по темі.
Let’s
have a rest and sing a song.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6. Розвиток навичок
читання та аудіювання.
Ê Робота над реченнями/текстом.
Listen
to the text and fill in the words.
Read
and translate the text.
Going Shopping
There are some things people do almost every day.
Shopping is one of them. You can do the shopping in the supermarkets,
department stores, shops and market places. Those who sell things are
shop-assistants. Those who buy things are customers. Customers often have
shopping lists.
% Going
Shopping
shop-assistants,
people, customers, market places, buy things
There are some things _______ do almost every day.
Shopping is one of them. You can do the shopping in the supermarkets,
department stores, shops and __________. Those who sell things are
__________. Those who ________ are customers. _________ often have shopping
lists.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7. Формування
навичок говоріння по темі «Діалог у магазині».
Ê Введення лексики по темі.
to sell [sel] продавати
to buy [baɪ] купувати
to need [niːd] потребувати
to look for [lʊk fɔː] шукати
sell -
sold [sould] - sold [sould]
buy -
bought [bɔ:t] - bought [bɔ:t]
Certainly. [ˈsɜːtnlɪ] Звичайно.
ÊАктивізація реплік в мовленні.
Divide the remarks into two columns:
shop-assistants and customers.
ÊФормування навичок діалогічного мовлення. Алгоритм.
Practice the dialogue with your partner.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8. Рольова гра по темі «У магазині».
Ê Хід рольової гри.
There are five shops:
·
a computer shop
·
a newsagent's
·
a greengrocer’s
·
a small supermarket
·
a bookshop
The cards are structured so that some discussion and
negotiation is necessary to find most of the things on the learners' shopping
lists. At higher levels learners can be encouraged to elaborate on the
conversations and make them more complex.
Tips for teachers:
Картки для рольової гри:
- картки для продавців,
- назви магазинів,
- асортимент товару в магазині,
- картки для покупців,
- список покупок,
- кошик для покупок,
- алгоритм діалогу між продавцем та покупцем.
Card
1. A shopping role play
You have a computer shop. You are a shop-assistant.
You have
the following in stock:
Ø CDs to download music
Ø Paper for printers
Ø Headphones for computers
Ø Headphones for mobile phones
Ø Pens that you can use to write
on CDs (red)
Ø Pens that you can use to write
on CDs (black)
-------------------------------------------
Ü I have sold ____, ____, ____,
____ and ____.
Ü I haven’t sold ______ yet(все ще).
|
III. Заключна частина уроку.
Homework
|
1. Запис
та пояснення виконання домашнього завдання.
Вивчити речення із зошита;
*Творче завдання (10назв): а) скласти список покупок,
б) скласти список асортименту товару в магазині.
|
||
Summarizing
|
2. Підведення підсумків роботи учнів на уроці.
Виставлення оцінок.
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий